امروزه بیشتر از ۲۵۰ کاربرد مختلف برای قیر در راهسازی – عایقکاری ساختمان -کشاورزی – صنایع  و بسیاری دیگر در نظرگرفته شده است.عمده قیر تولید شده در ایران و جهان در بخش راه سازی استفاده می گردد. در راهسازی از قیر به عنوان عامل چسبندگی آسفالت استفاده می گردد و استفاده از قیر در صنعت ساختمان سازی به عنوان عایق بام دارای رتبه دوم است .برآوردهای انجام شده نشان می دهد که میزان مصر ف انواع قیر در جهان سالانه حدود ۱۰۲ میلیون تن است. که از این مقدار حدود ۸۵ درصد قیر تولیدی در صنعت راهسازی استفاده می گردد و از این میان قیر ۶۰/۷۰  بیشترین کاربرد را دارد. سه مورد از مهم ترین کاربرد های قیر عبارت اند از:

1- تولید آسفالت

بیشترین مقدار مصرف قیر در جهان متعلق به راه سازی می باشد از قیر بعنوان یکی از اصلی ترین مواد تشکیل دهنده  آسفالتاستفاده می شود.قیر ارسالی از پالایشگاهها در کوره های پخت با ماسه تحت حرارت زیاد در هم آمیخته شده و جهت نوسازی  آسفالتجاده ها ارسال می شود.

2- تولید ایزوگام

درشرکت های تولید عایق رطوبتی قیر دارای اهمیت بسیار فراوانی می باشد به طوری که با کوچکترین نوسان این ماده سیاه رنگ قیمت ایزوگامتولیدی دچار تغییر شده و حتی باعث می شود بعضی از شرکت های تولید ایزوگامکه توان رقابت با شرکت های تولید ایزوگام مرغوب را ندارند به قیر دمیده برای تولید ایزوگام که دارای کیفیت پایینی می باشد روی آورند.

3-عایق کاری ساختمان 

دسته‌ها: آموزش

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *